İğne İplik Moda > Blog  > GELİNLİK İLK GÜNKİ GİBİ NASIL SAKLANIR?

GELİNLİK İLK GÜNKİ GİBİ NASIL SAKLANIR?

Gelinlik her kadının, hayatında sahip olduğu ve çocuklarına, belki de torunlarına kadar saklamak isteyeceğin en özel kıyafetidir.

Tüm dantelleri, dekoratif süslemeleri, kumaşı, rengi ve tarzıyla; satın alındığı günden, düğün tarihine, düğün gününden de torunlarınıza ulaşana kadar ilk baktığınız anda ki güzelliğiyle saklayabilmeniz için gerekenleri bilmeniz önemlidir.

Severek giydiğiniz ve duygusal bir bağ kurmuş olduğunuz gelinliğinizi sarartmadan, zarar görmeden yıllarca saklayabilir hatta torunlarınıza da ulaştırabilirsiniz…

Balayına gitmeden önce mutlaka gelinliğinizi bir şekilde kuru temizlemeye ulaştırmanın yoluna bakmanız gerekir. Çünkü beklemiş lekeler belli bir süre sonrasında işlem gördüğünde çıkmayabilir. Kuru temizlemeci firmanın, gelinlik ile ilgili bilgili olmasına dikkat edin. Beyazın ve gelinlik üst kat kumaşlarının hassaslığını ve kolay yıpranır olduğunu tecrübesiz bir kuru temizleme firması kavrayamayacaktır. Sonradan üzülmemek için gelinliğinizi güveninizi kazanmış, iyi bir kuru temizleme firmasına teslim etmelisiniz.

Gelinliğinizi bir kutu içerisinde muhafaza etmeyin. Zaman içerisinde karton kutular gelinliğinizin rengini bozabilecektir. En güzeli gelinliği orijinal kılıfında saklamaktır, ya da temiz bir kumaşla sararak, saklayabilirsiniz.

Gelinliğinizi çok nemli ortamlardan uzak bir şekilde muhafaza etmelisiniz.

Gelinlik modelinizin en alt katında yer alan balinleri çıkarttırarak saklamanızı yer açısından kolaylık sağlayacaktır.

Gelinliğinizin beden ve / veya omuzlarında taşlar bulunuyorsa, bunları naylon streçle kaplamanız, bu taşlardaki renk değişimlerini ve özellikle taşları tutan metallerde oksitlenmeyle beraber oluşabilecek kararma ihtimalini çok düşürmüş olacaktır.

Gelinliğinizi en geç 6 ayda bir bulunduğu yerden çıkararak havalandırmanız gerekir. Bunun sonucunda o özel gelinlik modeliniz ilk alındığı zamandaki gibi tüm özellikleriyle muhafaza edilmiş olacaktır.

Sonuçta gelinlik her ne kadar sadece bir gün giyilen bir kıyafet olsa da, bir kadının kalbindeki yeri çok derindir. Hayatınızda giyebileceğiniz en anlamlı kıyafet gelinliktir. Bu nedenle dikkatli bir şekilde saklanması önemlidir.

 

Saklanmaya değer gelinlik modellerini, size en yakın İğne İplik Moda mağazalarında bulacaksınız.

Paylaş

İğne İplik Moda

Yorum:

  • Mihra Yade

    15 Aralık 2021 at 06:54

    Dediğiniz gibi yaptım, gelinliğim ışıl ışıl, teşekkürler

Bir Yorum Yazın