İğne İplik Moda > Blog  > DOĞRU GELİN BUKETİNİ SEÇMEK

DOĞRU GELİN BUKETİNİ SEÇMEK

Her gelin adayı, en çok önemsediği yeni hayatına ilk adımı attığı düğün gününde özel ve mutlu hissetmek ister. Bu kadar değerli olan düğün gününde prensesler gibi hissetmeniz sağlayacak olan güzel gelinlik modeliniz, duvağınız ve gelin ayakkabınızın yanında görkemli bir aksesuardır gelin çiçeği. Gelin buketleri düğün günün hatırlatan bir anı olarak saklanabilse de artık çoğu düğünde çiçeği fırlatma adetiyle artık yakalayan arkadaşınızın evinde bir hatıra olarak kalıyor. Batı düğünlerinden bize ulaşan bu gelenek aslında düğünlerin sonunda eğlenceli dakikalar yaşatabiliyor. Gelin Hanım arkasını döner ve gelin buketini havaya fırlatır, yakalayan genç kız inanışa göre sıradaki evlenecek kişi olacaktır.

Gelin arkasını döner ve gelin buketini fırlatır yakalayan sıradaki evlenecek kişi olacaktır

Ortaçağ Avrupası’nda gelinlik saklanan bir kıyafet değildi. Gelinlik doğurganlık, iyi şans ve masumiyetin sembolüydü. Düğün sonrası bekar kızlar gelini kovalayarak gelinliğinden çeşitli parçalar kopararak, parçalarlardı. Zaman ilerledikçe ve gelinlik pahalı bir kıyafet haline geldiği zaman, gelinler, gelinliklerini saklamak istemeye başladılar. Başta gelinlik parçalanmasın diye başka hediyeler atmaya başladılar. Buradan gelin çiçeği fırlatmaya dönmüş bir gelenektir. Kafa göz yarmaması adına siz yine de gelin çiçeğinizi çok ağır seçmemeye özen gösterin.

el buketi gelinlik modeliniz ve düğün konseptinizle uyumlu olmalıdır

Gelin buketi seçerken düğününüzün olduğu mevsimde olan bir çiçek seçmeye özen göstermelisiniz. Düğününüzün konseptinin dışında bir çiçek olmamalıdır. Boyunuz kısa ise daha çok yuvarlak şekilli el çiçekleri seçmelisiniz, eğer uzun boylu iseniz daha dağınık el buketlerinden tercih edebilirsiniz.

Eğer boyunuz kısaysa yuvarlak bir gelin çiçeği seçmelisiniz

Eğer kır düğünü yapıyorsanız, daha açık tonlarda bahar çiçeklerinin orijinal renklerinden seçebilirsiniz. Beyaz, pembe, açık mavi gibi renkler ve sarkan uyumlu kurdeleler kır düğünlerini tamamlayacaktır.

Boyunuz uzunsa daha salaş ve dağınık bir gelin buketi seçebilirsiniz

Hotel ya da salon düğünlerinde daha koyu renklerdeki el buketlerini tercih edebilirsiniz, Eflatun tonları, turkuaz ve beyaz tonlar uygun olabilecektir. Düğün organizasyon konseptinin içindeki renklerden çok uzaklaşmamanızı tavsiye ediyoruz. Salon düğünlerinde gelinlik modelinize de uyması durumunda zarif inciler, gümüş ya da gold taşlarla süslenmiş çiçekler şık olabilecektir.

Paylaş

İğne İplik Moda

Henüz Yorum Yok

Bir Yorum Yazın