İğne İplik Moda > Blog  > Gelinlikler Neden Beyazdır?

Gelinlikler Neden Beyazdır?

Düğünde giydikleriyle dikkatleri üzerine çeken gelinler, beyaz kıyafetleriyle ön plana çıkmıştır. Beyaz kıyafet giyerek ön plana çıkan ilk gelin, 1499 yılında evlenen İngiltereli Anne idi. Günümüzde de hali hazırda bulunan gelinlik modelleri temelini 1854 yılından itibaren Kraliçe Victorianin giydiği tamamen beyaz saten kumaştan almıştır. 5.5 m kuyruğu olan 1854 model gelinlik epey gösterişlidir. Modern batı geleneği ile ortaya çıkan gelinlik modası da kendini Coburg’un düğününde göstermiştir.

ilk beyaz gelinlikler Coburg düğünlerinde kullanılmaya başlamıştır

Bu özelliğiyle bu gelinlik ikonik gelinlikler arasında yer almıştır. Döneminin en çok konuşulan gelin adayı olmak için siz de modası geçmeyen gelinlik tercihi yapabilirsiniz.

Çok önceleri kadınlar bayramlıklarıyla evlenirlerdi. Alınan bayramlıklarda kadınlara en çok yakışan, saflığın sembolü olan modellerden oluşmaktaydı. İlerleyen zamanlarda ise artık kadınlar bayramlık renklerini beyaz olarak tercih etmeye başladılar. Bu sayede de gelinlik de beyaz renk modası ortaya çıktı.

gelinlik neden beyazdır

Akıllarda takılan tek soru, gelinlik beyaz olmak zorunda mıdır? Elbette hayır. Beyaz renk masumiyetin, saflığın ve temizliğin simgesi olduğu için bu renkte olma geleneği yayılmıştır. Son dönemlerde tercih edilen krem, nude, pembe tonlarında gelinlikler de ön plana çıkmıştır.

Sizde bu özel gününüzde, senin ve eşinin isteklerine göre hareket etmelisin. Gelinlikte renk seçiminde de müstakbel eşinden destek alman iyi olacaktır. Destek aldığınız takdirde siz de hayal gücünüzde canlandırdığınız gelinliğe sahip olabilirsiniz.

Paylaş

İğne İplik Moda

Yorum:

  • Aslı

    31 Mayıs 2021 at 13:11

    Çok yararlı bilgi oldu bu teşekkürler

Bir Yorum Yazın