İğne İplik Moda > Blog  > GELİNLİK MODELLERİ NELERDİR?

GELİNLİK MODELLERİ NELERDİR?

A, prenses, balık, düz… Bunlar her ne kadar gelinlik modeli olarak adlandırılsa da aslında gelinliğin siluetini çizen, gelinlik etek kesimi isimleridir. Peki sana uygun etek kesiminin hangisi olduğunu biliyor musun? Şimdi her bir gelinlik etek kesimine yakından bakalım ve sana uygun modeli bulalım!

Gelinlik etek modelleri arasından seçimini yaparken en kritik konu kendi vücudunu tanımandır. Bacak boyun gövdene göre uzun mu kısa mı, basenlerin ince mi kalın mı? Bütün bu oranlarını bilirsen sana uygun gelinliği bulabilirsin. Eğer vücut tipini tanımıyorsan gelinlik kesimine karar vermeden önce işe vücut tipine uygun gelinlik önerilerini öğrenerek başlamanı öneriyoruz.

Şimdi gelelim etek kesimine göre gelinlik modellerine:

A Kesim Gelinlik Modelleri

A kesim gelinlik nedir sorusunu yanıtlayarak başlayalım. Bu etek kesimi vücudun üst kısmını sararak bele kadar oturan ve belden sonra A harfi şeklinde, yukarıdan aşağıya doğru genişleyerek inen etek kesimidir. Çan kesim gelinlik de denilen bu etek tipine sahip tasarımlar, tüm vücut tiplerinin dostudur.

A etek gelinlikler genellikle düğün boyunca rahat etmek isteyen, klasik tercihler yapan gelin adaylarının kesimidir. Minyon ve orta boyluların en çok tercih ettiği tasarımlardandır. Aynı zamanda geniş kalçalarını kamufle etmek isteyen armut vücut tiplerine en uygun gelinlik A kesimli modellerdir.

Prenses Gelinlik Modelleri

Vücudu bele kadar sımsıkı sararak belden kabaran hatta taşan gösterişli bir etek kesimine sahip tasarımlar prenses kesim gelinlik olarak adlandırılır. Sindirella gelinlik de denilen bu iddialı tasarımlar, A kesimin aksine belden aşağıya doğru yavaş yavaş açılarak inmez, adeta bir prenses elbisesi gibi belden sonra kabarır ve aynı kabarıklık aşağıya kadar devam eder.

Armut, kum saati ve dikdörtgen vücut tiplerine uyum sağlayan prenses tipi gelinlik modellerinin marifeti ince belli ortaya çıkarıp geniş kalçaları kamufle etmektir.

Üst bedeni geniş bacakları ince, elma vücuda sahip gelinlere prenses gelinlikleri çok önermiyoruz. Ancak sen illa prenses model giymek istiyorsan ve elma vücuda sahipsen, belden korsajlı modelleri tercih ederek belini kamufle edebilirsin ya da çok sıkı korse ve gelinlikte tok kumaşlar kullanmalısın.

Balık Kesim Gelinlik Modelleri ve Yarım Balık Etek Gelinlikler

Kusursuz vücut tipi kum saati formunun hakkını vererek taşıdığı balık kesim gelinlikleri, mükemmel siluetlerini ortaya çıkartmak isteyen iddialı gelin adaylarına öneriyoruz.

Denizkızına yakın bir görünüm sağlayan balık formlu gelinlikler tam ve yarım olmak üzere 2’ye ayrılır. Kalça altına kadar sımsıkı gelip kalçadan sonra genişleyerek inen yarım balık ve diz hizasına kadar sımsıkı gelip dizden sonra bollaşan tam balık, doğru vücut tipiyle eşleştiğinde prenses kesimden bile daha ihtişamlıdır.

Yarım balık tam balığa göre hareket alanının daha geniş olduğu kullanımı daha rahat bir kesimdir. Balık kesim gelinlikleri iyi taşıyabilmenin en kritik noktası bacak boyunun beden boyuna göre 3’te 1 oranında fazla olmasıdır.

Düz Kesim Gelinlik Modelleri

Sadeliğin ve zarafetin ön planda olduğu düz kesimler genellikle bir gelinlik modeli olmaktan ziyade elbise gibi düşünülürler. Yukarıdan aşağıya genellikle bir girinti vermeden dümdüz iner.

Bu form, uzun da olsanız kısa da olsanız, ince ya da sportif yapılı olmayı gerektiren bir form. Genellikle bel girintisi yani oturan bel özelliği olmadığı için iri yapılı vücutlarda kaba bir görüntü yaratır. Bu nedenle kum saati ya da dikdörtgen vücut tipine sahip gelin adayları düz kesim gelinlikleri tercih edebilir diyebiliriz.

Empire / Robadan Gelinlik Modelleri

Robadan kesim gelinlikler ilhamını Empire State binasından alır. Bu nedenle empire gelinlik olarak da adlandırılır. Bu gelinlik modelinde etek belden değil göğüs altından kesilir. Bu yüzden belden oturtmalı ya da sımsıkı saran bir yapısı yoktur, dökümlüdür. Bu özelliğiyle tüm vücut tipleri için uygun bir etek kesimidir.

Sade ama şık bir gelinlik modeli olsun, boyumu uzun göstersin ve kullanımı kolay olsun diyorsan robadan gelinlik modelleri tam senlik! Ayrıca bu kesimin, bacak boyu gövdesine göre kısa gelin adaylarının, bacaklarını uzun göstermek için tercih edebileceği tasarımlardan olduğunu da belirtelim.

Paylaş

İğne İplik Moda

Yorum:

  • Senanur

    4 Haziran 2021 at 13:28

    Empire ilk defa duydum, gelinlik seçimi yaparken özellikle bu modele de bakacağım ?

Bir Yorum Yazın