İğne İplik Moda > Blog  > Eğlenceli Düğün Adetlerimiz

Eğlenceli Düğün Adetlerimiz

Gelin Buketi Atmak

Çoğu zaman eğlenceli bir müzik eşliğinde bir süre dans eden gelin, arkasını dönerek bekar kız arkadaşlarına çiçeğini atar. Bu çiçek genelde kendi gelin çiçeği değil de, sırf atmak için yanında getirdiği çiçektir. Gelinin attığı çiçeği yakayan kişinin de bir sonraki evlenecek kişi olduğuna inanılır. Artık gelinin çiçeğini yakalaması ile genç kızların kısmeti açılır mı bilinmez, ancak yıllar yılı bu adet sürmüş ve hala sürmekte ve de düğünü daha eğlenceli hale getirmektedir.

Gelin buketini yakalama

Kına Gecelerinde Testi Kırma

Bu oyun Ege bölgesi başta olmak üzere diğer bölgelerimizdede kına gecelerinde gerçekleştirilen geleneklerden biridir.Toprak bir testinin içerisine tüllere sarılı para, şeker, çikolata gibi şeyler doldurulur. Gelin elinde testiyi sallayarak damadın etrafında oynar ve beklenmeyen bir anda testiyi yer atıp kırar. Bolluk ve bereketi temsil eden testi oyunu için damat adayının da kına gecesine gelmesi gerekir sadece kadınların olduğu bir kına gecesi yapacaksan bile kısa süreliğine damat adayını içeriye alarak bu eğlenceli geleneği gerçekleştirebilirsiniz.

Gelin Evine Girişte Bardak Kırmak

Düğün sonrasında konvoyla evlerine kadar eşlik edilen gelin ve damat, yeni evlerine girmeden önce kapıda cam bardak kırılır. Kötü şansın yeni çiftten uzak durmasını sağladığına inanılır.

Paylaş

İğne İplik Moda

Henüz Yorum Yok

Bir Yorum Yazın