İğne İplik Moda > Blog  > Düğün Öncesi Özel Gelenekler

Düğün Öncesi Özel Gelenekler

Nişanlılık Dönemi Neden Önemlidir

Bazıları için özgürlüğümüzü bir anda tutsaklığa çevirmeden tutsaklığa hazırlı olmak için bu süreci geçirmeliyiz anlamına gelse de aynı zamanda nişanlılık dönemi; yanlış kararlar vermemek için, evlilik ile ilgili plan, program yapabilmek için ailelerimizi daha iyi tanıyabilmek için evliliğin nasıl olacağı konusunda bize ipuçları vermesini sağlar. Aynı zamanda belli hazırlıkların tamamlanması eksikliklerin giderilmesi ve evlilikteki plan programın yapmanın ön basamağıdır. Ailelerin daha iyi tanıyıp anlaşmasında iyi bir süreçtir.

nişanlılık dönemi çiftlerin birbirlerini tanıma ve yeni yaşam öncesi alışma dönemleridir

Çeyiz Alma

Evlenecek gelin ve damadın ailesi tarafından yeni kurulan aile birliğine katkı sağlamak amacıyla hazırlanan, yaptırılan ve satın alınan eşya, taşınır mal, mülk ve paraya çeyiz denir. Çeyizin hazırlanması uzun bir süreçtir. Emek, zaman ve para ister.

çeyiz alma eğlencesi bol olan geleneklerimizdendir

Çeyiz hazırlıkları, bebeğin doğmasıyla başlar ve genç kızın evlenmesine kadar sürer. Atalarımızın bu konuda güzel bir sözü vardır. Kız beşikte çeyiz sandıkta sözüyle ne kadar emek ve sabır gerektiğini gösteriyor çeyizin en önemli eşyası sandıktır. ve çeyiz bu sandıkta biriktirilir. Sandığın içerisine yöreden yöreye değişmekle birlikte ilk olarak dolu olsun diye kıyafet alınır. Alınmasının sebebi ve anlamı gelinin donanmasıdır. Sonra sofra bezi alınır sofrası açık olsun diye mutlaka şap alınır nazar değmesin diye mutlaka bir yere yerleştirilir. Sandıktaki eşyalarda oluşan lekelere şeytanın sebep olduğundan inanılan sandığa yaklaşmasını önlemek için çörek otu, iğde makas ve bıçak konulur. Ayrıca sandığa gelinin gittiği yerde ocağı yakması için kibrit, kök salması için maya konulduğu görülür. Evet bu sandık ta hazırdır. Gelinin kardeşi sandığın üstüne oturarak damattan sandık kalkmıyor sözüyle para ya da altın ister. Tatlı bir atışmadan sonra damat parayı verip sandığı alır. Çeyiz alma işlemi gerçekleştirilir.

Gelin Arabasını Süslemek

Uzun zamandır beklenen gün geldi ve gelin arabası, damat tıraşı, gelin saçı derken büyük bir özenle bu özel güne hazırlanılır. Tüm eksikler tamamlanmıştır. Herkes eğlenmeye hazırdır.

Gelin arabasının süsleri düğünün konseptiyle de uyumlu olmalıdır

Gelin arabası, gelin ve damadın tercihine göre süslenir. Araba süslemesini damadın en yakın arkadaşı ya da sağdıcı süsletmeyi üstlenir. Araba güzelce yıkandıktan sonra, süsleme işlemi yapılır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, düğün organizasyonunda kullanılan çiçekler ya da hakim renk tonları araç süslerinde de baskın olmalıdır. Düğün ya da nişan gibi törenlerimizde en güzel duracak detayların tamamının birbirleriyle bütünleşmesidir. Gelinlik modelinizden, gelin ayakkabısına, duvağınızdan, el çiçeğinize, düğün organizasyonu, gelin arabası hepsi belli bir tarzı taşımalıdır.  Düğün fotoğraflarında da bu detayların her biri birbiriyle uyum yakalayarak, muhteşem duracaktır.

Paylaş

İğne İplik Moda

Henüz Yorum Yok

Bir Yorum Yazın